Pianka poliuretanowa
DLACZEGO PIANKA POLIURETANOWA?
Pianka poliuretanowa PUR jest jedyną właściwą i najskuteczniejszą metodą ocieplania wszelkiego rodzaju budynków. Termoizolacja i hydroizolacja obiektów przy zastosowaniu metody natrysku pianki poliuretanowej powstała z myślą o zwiększeniu korzyści ekonomicznych i ochronie środowiska.
Dotychczas polski rynek budowlany opanowany był przez mało efektywne technologie, ponieważ często jedynym wyznacznikiem podejmowanych decyzji przy wyborze termoizolacji była cena, bez jednoczesnego myślenia o kosztach użytkowania w przyszłości, na które jak wiadomo nie przekłada się niski koszt izolacji wełną oraz styropianem.
W dzisiejszych czasach drożejącej energii pianka poliuretanowa jest jedynym słusznym wyborem dotyczącym metody izolacji budynku, która pozwala zmniejszyć główny długoterminowy koszt utrzymania budynku jakim jest ogrzewanie.
PIANKA ZAMKNIĘTOKOMÓRKOWA I OTWARTOKOMÓRKOWA
PIANKA ZAMKNIĘTOKOMÓRKOWA - PUR
Piana zamkniętokomórkowa jest najefektywniejszym materiałem termoizolacyjnym i hydroizolacyjnym dostępnym na rynku, który charakteryzuje się najmniejszym współczynnikiem przenikania ciepła ze wszystkich znanych materiałów izolacyjnych, który równy jest 0,024 [W/(mK)]. Tak niski współczynnik pozwala na zmniejszenie grubości izolacji o połowę w porównaniu do tradycyjnych materiałów izolacyjnych.
PIANKA OTWARTOKOMÓRKOWA - PUR
Piana otwartokomórkowa jest dostępna w mniejszych gęstościach niż piana zamkniętokomórkowa dzięki czemu wymaga mniejszego nakładu materiału, co przyczynia się do jej niższej ceny. Posiada ona więcej otwartych komórek niż piana zakniętokomórkowa co daje wyższy współczynnik przenikania ciepła – k, lecz mimo, to w dalszym ciągu doskonale pełni funkcję termoizolacyjną. Dodatkowym atutem są bardzo wysokie właściwości dźwiękoszczelne. Piana ta jest jednak higroskopijna co wymusza zastosowanie folii paroizolacyjnej od wewnątrz budynku.
JAK TO DZIAŁA?
- Pianka poliuretanowa składa się z dwóch składników, którymi są poliol (żywica) i izocyjanian (utwardzacz).
- Pod wpływem ciśnienia wytworzonego przez reaktor natryskowy komponenty łączą się w głowicy wysokociśnieniowej i tworzą pianę poliuretanową.
- Pianka aplikowana jest na izolowane elementy tworząc powłokę izolacyjną.
- W momencie aplikacji zmieszanych komponentów dochodzi do gwałtownego przyrostu objętości powstającej powłoki.
- Efektem jest idealne wypełnienie wszystkich wolnych i niedostępnych przestrzeni.
Przykładowe zastosowania:
- izolacja poddaszy od wewnątrz,
- izolacja stropów płaskich i skośnych od zewnątrz,
- izolacja domów domów drewnianych o konstrukcji szkieletowej,
- izolacja hal o konstrukcji stalowej,
- izolacja fundamentów,
- izolacja chłodni i budynków inwentarskich,
- izolacja wlewowa w trudno dostępne przestrzenie.
NIEDOSKONAŁOŚCI POWSZECHNIE STOSOWANYCH MATERIAŁÓW IZOLACYJNYCH
Piana poliuretanowa jest odporna na wiele rozpuszczalników organicznych, które są stosowane w budownictwie, nie charakteryzuje się „efektem zanikania” typowym dla styropianu pod wpływem rozpuszczalników lakierniczych lub substancji ropopochodnych. Piana PUR nie ulega filcowaniu pod wpływem wilgoci w przeciwieństwie do wełny mineralnej. Posiada wyższy opór cieplny niż: styropian, wełna mineralna, korek, płyta pilśniowa, drewno, gazobeton czy cegła. Piana nie nasiąka i nie jest higroskopijna tak jak wełna mineralna. Nie wymaga akcesoriów do montażu. Nie obwiesza się z upływem czasu jak wełna mineralna. Nie utlenia się w podwyższonych temperaturach i nie jest łatwopalna jak styropian. Co więcej, jest ona nieszkodliwa dla środowiska i otoczenia, odporna na mróz, gnicie, zbutwienie, jest bezwonna i obojętna fizjologicznie. Przy procesie aplikacji wykorzystywane jest jedynie sprężone powietrze, dzięki czemu wyeliminowane jest użycie szkodliwych gazów dla ludzi i środowiska.
Zalety Pianki PUR
- bez spoin i połączeń technologicznych
- likwidacja mostków termicznych
- bardzo dobra przyczepność do różnych podłoży
- nie chłonie wody (dotyczy pianki zamkniętokomórkowej)
- odporna na wysokie i niskie temperatury (od -50°C do +110°C)
- najwyższy opór cieplny ze znanych materiałów termoizolacyjnych, dzięki bardzo niskiemu współczynnikowi przenikania ciepła (dotyczy pianki zamkniętokomórkowej)
- nie zmienia swoich parametrów fizycznych w czasie
- bezwonna, obojętna chemicznie, nietoksyczna
- nie gnije, nie butwieje, odporna na grzyby, pleśnie i bakterie
- dźwiękoszczelna
- wzmacnia konstrukcję
- bardzo krótki czas realizacji ocieplenia
- wiatroizolacyjna i przewiewoszczelna
- ekologiczna (oszczędność energii oraz ograniczenie emisji CO2)
WŁAŚCIWOŚCI IZOLACJI PUR
Właściwości izolacyjne dostępnych powszechnie materiałów znacząco się od siebie różnią. W celu uzyskania jednakowej wartości izolacyjnej różnych materiałów, w zależności od współczynnika przenikania ciepła-k, musimy jednego materiału zastosować więcej, a drugiego mniej.
Grubości izolacji do zapewnienia takich samych wartości izolacyjnych:
Na podstawie wykresu można stwierdzić, że w celu uzyskania jednakowych wartości izolacyjnych materiałów w zależności od współczynnika k, 10 cm pianki poliuretanowej zapewnia identyczną izolację co 16 cm styropianu i 18 cm wełny. Bierze się to ze współczynnika przenikania ciepła – k, który dla pianki zamkniętokomórkowej jest najniższy ze wszystkich znanych materiałów izolacyjnych.
Współczynnik k:
- pianki poliuretanowej zamkniętokomórkowej = 0,024 [W/(m2K)]
- styropianu = 0.038 [W/(m2K)]
- wełny = 0,043 [W/(m2K)]
Opór cieplny różnych materiałów izolacyjnych przy tej samej grubości warstwy izolacyjnej:
Pianka poliuretanowa posiada doskonałe parametry techniczne, ma najwyższy opór cieplny ze wszystkich tradycyjnych materiałów stosowanych w budownictwie.